Top 5 tkanin, które są przyjazne środowisku

Top 5 tkanin, które są przyjazne środowisku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Los naszej planety nie jest Ci obojętny? Zastanawiasz się, w jaki jeszcze sposób możesz zadbać o środowisko? Sprawdź, które tkaniny są ekologiczne i wyprodukowane w sposób zrównoważony.

Branża mody charakteryzuje się tym, że produkuje dużo. Ludzie kupują z roku na rok coraz więcej, także ubrań. Niestety nie wpływa to pozytywnie na stan naszej planety – nadmierna produkcja ma negatywny wpływ na środowisko, a oprócz tego wiele tkanin jest wytwarzanych w sposób daleki od zrównoważonego. W dobie wszechobecnej reklamy i nowości czasami trudno jest odróżnić to, co zostało wyprodukowane w sposób świadomy i ekologiczny od tego, co szkodzi planecie. Dlatego przedstawiamy Ci krótki przewodnik, w którym znajdziesz listę 5 tkanin, które są przyjazne środowisku. Każda z nich jest pochodzenia roślinnego.

Bawełna organiczna

Bawełna organiczna to surowiec, którego produkcja jest najbardziej zrównoważona spośród wszystkich dostępnych materiałów na współczesnym rynku tekstylnym. Charakteryzuje się tym, że jest bardzo uniwersalna i pod względem właściwości nie różni się niczym od bawełny konwencjonalnej (może tylko tym, że jest bardziej wytrzymała). Bawełnę organiczną zbiera się ręcznie, dzięki czemu jest to surowiec czystszy i lepszy jakościowo niż bawełna konwencjonalna. Do jej produkcji stosuje się tylko naturalne substancje, co czyni ją tkaniną bezpieczną nawet dla alergików i niemającą negatywnego wpływu na środowisko. Odzież z bawełny organicznej powinna być oznaczona na metce certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard).

Len

Len wytwarzany jest z włókien celulozowych rosnących wewnątrz łodyg roślin o takiej samej nazwie. Jest to tkanina bardzo ekologiczna, ponieważ jej produkcja nie ma skutków ubocznych dla środowiska. Jest wprost przeciwnie: uprawa lnu sprzyja rekultywacji gleby i użyźnia ją. Bardzo ważne w produkcji lnu jest także to, że każdą część rośliny można wykorzystać, dzięki czemu nie są generowane odpady. Len występuje w naszej szerokości geograficznej naturalnie – zostawia więc mniejszy ślad węglowy, bo nie jest konieczny jego daleki transport. Materiały wykonane z lnu są bardzo trwałe, a dodatkowo lekkie oraz oddychające – idealnie sprawdzą się na letnie ubrania.

Konopie

Tkanina ta powstaje z włókien konopnych. Oprócz tego, że jest dość nieoczywista, to jest także całkowicie biodegradowalna i nieszkodliwa dla środowiska. W przeciwieństwie do uprawy bawełny uprawa konopi zużywa niewiele wody. Dodatkowo jest o wiele bardziej wydajna i ma korzystny wpływ na żyzność gleby. Ubrania wykonane z tego materiału są lekkie, miłe dla skóry, a także charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi. To jeszcze nie wszystko – warto wiedzieć, że tkaniny konopne mają w sobie naturalny filtr UV. Ubrania z konopi są zdecydowanie bardziej popularne za granicą niż w Polsce – produkuje je np. marka Patagonia.

Pinatex

Pinatex jest produkowany z włókien z liści ananasa, które są odpadem z uprawy owoców. Czyni to tę tkaninę wyjątkowo przyjazną dla środowiska, ponieważ nie potrzebuje ona dodatkowych upraw, nawozów czy chemii, która chroniłaby przed szkodnikami. Przy okazji pozyskiwania włókien z liści powstaje również biomasa, którą można następnie wykorzystać jako nawóz organiczny. Pinatex to wytrzymała tkanina, która jest świetnym substytutem skóry i nadaje się do produkcji takich elementów garderoby jak np. paski czy torebki.

Tkaniny, które pochodzą z recyklingu

Powtórne wykorzystanie surowców ogranicza produkcję śmieci oraz zanieczyszczenie środowiska. Takie tkaniny jak np. akryl, poliester czy bawełna z powodzeniem mogą być pozyskiwane z odzysku. Coraz częściej możemy spotkać się z tkaninami z recyklingu w popularnych sieciówkach, co jest zdecydowanie słusznym kierunkiem, jeżeli chodzi o dbanie o środowisko. Warto też pamiętać, że ubrania, które mają w swoim składzie kilka lub kilkanaście procent syntetycznych włókien, nie powinny być z góry dyskwalifikowane. Syntetyki służą ubraniom (np. poliamid czyni materiał trwalszym), jeżeli są racjonalnie używane.

eskudero

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*