Najciekawsze miejsca na spacery w góry w Polsce!

Najciekawsze miejsca na spacery w góry w Polsce!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Góry to od lat jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków. Nie ma w tym przypadku, bowiem nasze krajowe szlaki robią naprawdę piorunujące wrażenie. Gdzie warto wybrać się na spacery? Oto lista najciekawszych miejsc – specjalnie dla miłośników górskich klimatów!

Bieszczady – Połonina Caryńska i Jezioro Solińskie

Pomimo że Bieszczady stały się powszechnym symbolem spokojnego odludzia, to dziś można spotkać tam coraz liczniejsze grupy turystów. Z jednej strony nieco załamuje to nieskazitelny obraz słynnych gór, z drugiej zaś dowodzi ich wyjątkowości. W to wspaniałe miejsce chce się wybrać po prostu każdy! W Bieszczadach warto odwiedzić m.in. Połoninę Caryńską, z wysokości której przy sprzyjających warunkach pogodowych można dostrzec nawet Tatry. Wartym uwagi kierunkiem jest także Jezioro Solińskie – największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce

Góry Stołowe – malownicze Błękitne Skały i Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe to świetny wybór na wędrówkę zarówno dla rodzin z dziećmi i amatorów, jak i bardziej doświadczonych adeptów górskich spacerów. Charakteryzują się one niezwykłymi kształtami – ich wierzchołki są płaskie, natomiast stoki gwałtownie opadają w dół. W ten sposób tworzą się strome ściany. W Górach Stołowych do najsłynniejszych atrakcji należą Błękitne Skały, które tworzą trasę turystyczną labirynt bloków skalnych. Niespotykane walory wizualne tego szlaku doceniają twórcy filmowi – to właśnie w tym miejscu kręcono sceny do filmów takich jak „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”, „Dwa Światy”, czy „Przyjaciel wesołego diabła”. Wrażenie może robić również Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych.

Tatry – Dolina Pięciu Stawów

Kiedy zaczynamy myśleć o Polskich górach, to w pierwszej kolejności do głowy przychodzą nam właśnie Tatry. Nie jest to może szczególnie oryginalny kierunek, ale temu słynnemu łańcuchowi z pewnością nie sposób odmówić pięknych widoków i malowniczych dolin. Obowiązkowy przystanek w Tatrach stanowi Dolina Pięciu Stawów. Dlaczego zaledwie pięciu, skoro w rzeczywistości w dolinie znajduje się łącznie sześć zbiorników wodnych? Szósty z nich o nazwie Wole Oko jest bowiem, zdaniem ekspertów, zbyt mały, aby włączyć go do nazwy. Dolina Pięciu Stawów gwarantuje turystom niesamowite przeżycia, do których można wracać latami! 

Beskid Śląski – Barania Góra

Beskid Śląski słynie z wielu zabytków, takich jak pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle, willa Juliana Fałata w Bystrej czy zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej. Poza atrakcjami stworzonymi rękami ludzkimi teren ten ma w zanadrzu również wiele imponujących dzieł pochodzących od matki natury. Należy wyróżnić przede wszystkim Baranią Górę – drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim, a także miejsce, w którym zaczyna się rzeka Wisła. Po wejściu na szczyt w celu podziwiania wspaniałych krajobrazów można skorzystać w wieży widokowej.

Pieniny – spływ Dunajcem i trzy szczyty do zdobycia

Pieniny to teren wprost skrojony pod miłośników aktywności fizycznej. Organizowane są tam spływy kajakowe Dunajcem, natomiast w wolnym czasie można udać się na wycieczkę rowerową przez malowniczą Drogę Pienińską. Nie sposób zakończyć pobytu w Pieninach bez zdobycia przynajmniej jednego spośród popularnych wierzchołków – Sokolicy, Wysokiej lub Trzech Koron.

Zdj. główne: Antoine Rault/unsplash.com

eskudero

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*