L-tyrozyna – dodatkowy zastrzyk energii do treningu w przyswajalnej formie

L-tyrozyna – dodatkowy zastrzyk energii do treningu w przyswajalnej formie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

L-tyrozyna to preparat, po który coraz chętniej sięgają miłośnicy aktywności fizycznej. Jak działa popularny związek i dlaczego stanowi doskonały wybór zwłaszcza dla osób ćwiczących na siłowni? Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć! 

L-tyrozyna – czym jest?

Tyrozyna, a właściwie L-tyrozyna, zalicza się do grupy aminokwasów endogennych, co oznacza, że nasz organizm ma zdolność do tego, by wytwarzać ją samodzielnie. Prawidłowo funkcjonujący organizm jest zatem w stanie syntetyzować tyrozynę z innego aminokwasu, a konkretnie fenyloalaniny. Mimo to suplementacja tego związku nie jest wcale zbędna, gdyż stanowi on jeden z najważniejszych aminokwasów, a jego niedobór może wiązać się z szeregiem negatywnych efektów takich jak choćby słabsza pamięć, pogorszenie nastroju czy kiepska kondycja fizyczna.

L-tyrozyna w treningu siłowym – jak działa?

Najważniejszą właściwością L-tyrozyny z perspektywy stałych bywalców siłowni z pewnością jest jej nieoceniona zdolność do niwelowania zmęczenia – zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Ćwiczenia siłowe na dłuższą metę potrafią być naprawdę wyczerpujące, jeżeli traktuje się je poważnie. Przewlekłe zmęczenie może skutkować natomiast zmniejszeniem poziomu motywacji, a także pogorszeniem funkcji poznawczych. W takiej sytuacji ucierpi nie tylko jakość naszych treningów, ale również zdrowie. Na pomoc spieszy właśnie tyrozyna – preparat odpręża organizm i zarazem wyposaża go w dodatkową energię do działania. Ponadto związek wspomaga pracę mózgu i poprawia funkcje poznawcze, jak skupienie czy pamięć. Dzięki L-tyrozynie ćwiczenia siłowe ponownie staną się przyjemnością i już nie będziemy mieć poczucia zmarnowanego czasu na siłowni. 

L-tyrozyna nie tylko na trening siłowy

Poza wsparciem osób ćwiczących na siłowni L-tyrozyna znajduje swoje zastosowanie także w diecie odchudzającej. Każdy, kto kiedykolwiek próbował zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, na pewno zdaje sobie sprawę, że może być to proces długi i bolesny. Osłabienie i zmęczenie organizmu to najczęstsze objawy u osób będących na ścisłej diecie. Tyrozyna – podobnie jak ma to miejsce w treningu siłowym – zdecydowanie wspomoże nasz organizm, a tym samym pomoże nam bezpiecznie zredukować masę ciała bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym!

L-tyrozyna jest także odpowiedzialna za elementy takie jak… odczuwanie przyjemności czy szybkie opalanie. Zakres właściwości tego związku jest bardzo szeroki, a zatem odpowiedź na pytanie, czy warto go suplementować, brzmi tak. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy stosować się do zaleceń producenta danego preparatu.

L-tyrozyna – dawkowanie i skutki uboczne

Powszechnie rekomendowaną dawką L-tyrozyny jest 100 mg preparatu na każdy kilogram masy ciała, co wydaje się rozsądnym podejściem do sprawy. Związek suplementowany właśnie w takich ilościach jest w pełni bezpieczny. Warto pamiętać, by przyjmować go 3 razy dziennie o stałych porach. Na rynku znajdziemy obecnie tyrozynę pod różnymi postaciami – występuje ona jako tabletki, proszek lub kapsułki.

Wśród skutków ubocznych stosowania L-tyrozyny wymienia się poczucie niepokoju i stany lękowe. Jeśli będziemy suplementować ją jednak w zalecanych przez producenta dawkach, nic takiego z całą pewnością nam nie grozi.

Zdjęcie główne: Michele Blackwell/unsplash.com

eskudero

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*