Kosmetyki zero waste w podróży – hit czy kit?

Kosmetyki zero waste w podróży – hit czy kit?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawdopodobnie słyszałeś już termin Zero Waste. Hashtag #ZeroWaste zostało użyte prawie 4 miliony razy na Instagramie i nie ma żadnych wątpliwości, że wspomniane pojęcie jest na najlepszej drodze, by stać się tak powszechne, jak organiczne, czy GMO. Taki styl życia polega na przejściu od podejścia opartego na produkcji liniowej do bardziej cyrkularnego, uwzględniającego i minimalizującego marnowanie zasobów na każdym etapie produkcji i użytkowania.

Problemy planety

Od jednorazowych, plastikowych maszynek do golenia i plastikowych szczoteczek do zębów, przez syntetyczne gąbki i pędzle do makijażu, po kremy i środki czyszczące w plastikowych pojemnikach oraz pastę do zębów w plastikowej tubce wyłożonej aluminium. Miliardy tych przedmiotów wraz z opakowaniami wyrzucane są każdego roku.

Zero waste to filozofia, która zachęca do recyklingu, minimalizowania odpadów, zmniejszania zużycia i prób znalezienia produktów wielokrotnego użytku. Próba życia bez odpadów oznacza po prostu, że stajesz się bardziej świadomy wyborów zakupowych, które dokonujesz. Zmiany klimatyczne i zdrowie naszej planety to skomplikowany problem, spowodowany wieloma różnymi wydarzeniami, które dzieją się w tej chwili. To połączenie naszej zależności od paliw kopalnych w zakresie energii, hodowli zwierząt, przepełnionych wysypisk, zanieczyszczenia plastikiem i wiele innych. 

Ania Gemma – 24 kosmetyki z łazienki – życie bez plastiku

Problemy z recyklingiem

Istnieją alternatywy dla osób świadomych ekologicznie. Na przykład, popularna staje się bambusowa szczoteczka do zębów nadająca się do segregowania. Niestety większość modeli ma włosie wykonane z tworzywa sztucznego i nylonu, podobnie jak standardowe szczoteczki. Nie wspominając już o tym, że nie zostaną zaakceptowane w miejskich systemach recyklingu odpadów organicznych. Kolejnym przykładem są perfumy, które znajdują się w ciężkich butelkach. Opakowanie zawiera materiały, których nie można poddać recyklingowi. Problematyczne są też ulotki i karton zawinięty w plastikową folię. W przypadku większości kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała opakowanie będzie kosztować więcej niż składniki znajdujące się w środku. Dlatego dokładnie sprawdzaj, czy dana marka rzeczywiście propaguje ideę zero waste, czy tylko stosuje sprytny chwyt marketingowy.

Jak robić świadome zakupy?

Efektywny recykling wymaga trochę wysiłku, ale na pewno się opłaca. Zwróć uwagę na cykl życia produktu i unikaj materiałów jednorazowego użytku. Szukaj opakowań wykonanych z naturalnego korka, szkła czy tworzyw pochodzenia naturalnego. Coraz więcej firm proponuje też opakowania biodegradowalne. Wybierz marki, które oferują programy ponownego napełniania.

Zacznij używać w swojej pielęgnacji kosmetyków bezodpadowych. Na początku sprawia to pewną trudność, z biegiem czasu staje się jednak wygodne i pozwala sporo zaoszczędzić. Możesz przygotowywać własne kosmetyki lub produkty do pielęgnacji skóry, na przykład dezodorant, pastę do zębów, szampon, mydło lub szminkę. Zrezygnuj z niepotrzebnych opakowań i twórz kosmetyki dopasowane do Twoich potrzeb.

Jak stosować podejście zero waste na co dzień?

Jeśli minęła już data ważności żelu do mycia twarzy lub toniku, co zwykle robisz? Najprawdopodobniej je wyrzucasz. Co ciekawe, okazuje się, że te produkty nadal można wykorzystać do czyszczenia mebli czy przedmiotów ze skóry syntetycznej. Balsam, tonik i środek do czyszczenia twarzy usunie cały brud i kurz, a nawet sprawią, że meble i elementy skórzane zyskają piękny połysk.

Aga Yoga – Kokosowa pasta do zębów domowej roboty

Możesz też ponownie wykorzystać opakowanie po kosmetykach w innym celu. W ten sposób zmniejszysz ilość odpadów. Z butelki po perfumach możesz zrobić odświeżacz powietrza. Wystarczy, że napełnisz ją olejkiem eterycznym. W opakowaniu po proszku warto trzymać ulubione akcesoria lub igły.

Użyj przeterminowanych produktów kosmetycznych, które zawierają barwne pigmenty, jako środek do malowania. W ten sposób wyrazisz swoją kreatywność. Korzystając z cienia do powiek, szminki lub eyelinera ozdób stare przedmioty. Stosując powyższe wskazówki, zminimalizujesz odpady z tworzyw sztucznych. 

eskudero

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*