O czym należy wiedzieć przy tworzeniu zbilansowanej diety?

O czym należy wiedzieć przy tworzeniu zbilansowanej diety?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta zawierająca właściwe proporcje składników odżywczych to jeden z głównych warunków dobrego stanu zdrowia. Co wziąć pod uwagę przy układaniu codziennego jadłospisu? Dlaczego warto pamiętać o bilansowaniu diety?

Pomimo zakrojonych na dosyć szeroką skalę kampanii społecznych dotyczących istoty wpływu zbilansowanej diety na zdrowie człowieka, wciąż zatrważająco wiele osób nie przywiązuje większej uwagi do produktów, które codziennie spożywa. Popełniane z uporem maniaka błędy są na tyle rażące, że coraz większa liczba dietetyków bije na alarm. Jeszcze kilkanaście lat, a do Polski dotrą problemy, z którymi aktualnie boryka się Zachód. Przykładów nie trzeba zresztą daleko szukać – w szkołach podstawowych jest obecnie o wiele więcej otyłych dzieci niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Często zapominamy, że zbilansowana dieta to nie jedynie trend, a ważny element naszego życia, który pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób zaliczanych do schorzeń cywilizacyjnych. Należą do nich między innymi:

•  cukrzyca,
•  otyłość,
•  miażdżyca,
•  udar mózgu,
•  zawał serca,
•  choroby nowotworowe,
•  depresja.

Odpowiednio zbilansowana dieta to nie tylko lepszy stan zdrowia fizycznego, ale także lepsze samopoczucie. Dostarczając do organizmu komplet niezbędnych substancji odżywczych, można także liczyć na większą koncentrację podczas codziennej nauki czy pracy. To ledwie garść spośród różnorodnych korzyści, jakie może przynieść zmiana nawyków żywieniowych. Jest jeden haczyk – aby korzyści zostały z nami na dłużej, zmiana nawyków żywieniowych musi okazać się trwała.

 

Dieta – czy chodzi o odchudzanie?

To pytanie pojawia się zazwyczaj jako pierwsze skojarzenie z dietą. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że dieta to nic innego, jak określony sposób odżywiania. Dopiero dieta redukcyjna, ograniczająca dzienne spożycie kalorii może być pomocna przy odchudzaniu. Racjonalne odżywianie powinno być wizytówką każdego, komu zależy na zdrowiu własnym i najbliższych. Wbrew pozorom, sięganie po zdrowe potrawy wcale nie musi iść w parze z drenażem domowego budżetu. Zwłaszcza latem, gdy dookoła pełno jest świeżych owoców i warzyw.


 

Czy warto samodzielnie układać plan odżywiania?

Zbilansowanie codziennej diety w taki sposób, aby obejmowała komplet niezbędnych składników odżywczych i substancji mineralnych jest niezwykle trudne. Co prawda dostępne są narzędzia ułatwiające całe przedsięwzięcie (niektóre z nich są całkowicie darmowe) jednak niekiedy ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy, to zamiast kombinować z samodzielnym układaniem planu żywieniowego, wybierz się do dietetyka. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, na podstawie którego określi zapotrzebowanie Twojego organizmu na konkretne składniki odżywcze.

 

Jeden plan – prosty plan

W błędzie jest ten, kto myśli, że ułożenie zbilansowanej diety to przysłowiowa bułka z masłem. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że nie można przedstawić uniwersalnego planu żywieniowego, który sprawdzi się w przypadku wszystkich osób. Ogromną rolę odgrywają czynniki indywidualne, takie jak wiek, wzrost, waga, przemiana materii, rodzaj wykonywanej pracy czy dodatkowa aktywność fizyczna. Układając zbilansowaną dietę, trzeba wziąć pod uwagę szereg zmiennych, tak by zawrzeć w niej wszystkie niezbędne makroskładniki i mikroskładniki.

 

Piramida żywienia – podstawa codziennej diety

Specjaliści, chcąc ułatwić określenie choć ogólnych ram zdrowego odżywiania, stworzyli specjalną piramidę, która w stosunkowo prosty sposób obrazuje to, jakie produkty powinny być podstawą codziennej diety człowieka. Im niższa belka piramidy, tym więcej danych produktów warto uwzględnić przy komponowaniu posiłków. Na szczególną uwagę zasługują produkty z pełnego ziarna, oleje roślinne (tłuszcze zwierzęce lepiej ograniczyć do minimum), świeże warzywa i owoce (pierwsze skrzypce grają rośliny sezonowe), ryby oraz drób, orzechy w parze z roślinami strączkowymi, mleko i jego pochodne. Natomiast czerwone mięso oraz ziemniaki, biały ryż i słodycze powinniśmy spożywać w umiarkowanej ilości. Poza tym absolutne minimum to trzy posiłki dziennie – jednak idealnie by było wygospodarować tyle czasu, żeby móc spokojnie zjeść pięć pełnowartościowych posiłków każdego dnia.

PIRAMIDA ŻYWIENIOWAPiramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to prosty, schematyczny sposób przedstawienia…

Opublikowany przez Zdrowe życie Środa, 3 czerwca 2020

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

eskudero

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*