Skóra dojrzała wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji. Szczególną uwagę musimy poświęcić skórze, gdy wkraczamy w piątą dekadę życia. Wtedy u pań maleje ilość hormonów, spowalnia praca fibroblastów, które produkują kolagen oraz elastynę. Ponadto skóra słabiej się regeneruje, a cera diametralnie się zmienia. To właśnie wtedy zaczyna powstawać najwięcej zmarszczek na skórze. Właściwie dobrane kosmetyki pomogą spowolnić ten proces i zachować dobry wygląd skóry przez jak najdłuższy czas.
Bardzo dobrze w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej sprawdzają się kremy zawierające w składzie substancje, które są również naturalnie produkowane przez organizm. Takim związkiem jest na przykład mocznik, który naturalnie zmiękcza skórę. Przyciąga on cząsteczki wody, a następnie wiąże je w naskórku. Dzięki temu ułatwione jest wchłanianie innych cennych składników, które posiada krem.
Kolejnym cennym w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej związkiem są ceramidy. Są to tłuszcze, które wypełniają międzykomórkowe przestrzenie. Zapewnia to zabezpieczenie przed utratą wody. Barierę ochronną skóry dobrze uszczelnia skwalen. Jest to naturalny składnik sebum. Posiada on właściwości, które zapewniają usuwanie szkodliwych substancji oraz neutralizację wolnych rodników. Dzięki niemu ułatwiony zostaje transport aktywnych substancji w głębokie warstwy skóry, a także gojenie tkanek.
Innym naturalnie występującym składnikiem jest cholesterol. Dzięki niemu zapewnimy skórze odpowiedni stopień nawilżenia oraz natłuszczenia skóry. Ma on działanie przeciwutleniające oraz ułatwiające wchłanianie składników aktywnych.
Pozostałe składniki obecne w dobrym kremie przeciwzmarszczkowym
Krem przeciwzmarszczkowy musi spełnić szereg zadań, dlatego jego skład musi być bogaty i o dobrej jakości. Krem ma nie tylko zapobiegać powstawaniu zmarszczek, ale również regenerować i właściwie odżywić cerę.
Mamy tutaj do wyboru kilka wersji, które różnią się między sobą stopniem aktywności. Najpopularniejszą formą jest retinol, który zapewnia odnowę i regenerację komórek skóry. Dzięki niemu pobudzona zostaje produkcja kolagenu, a skóra staje się bardziej sprężysta. Dodatkową zaletą jest rozjaśnienie skóry oraz wyrównanie jej kolorytu.
Stosowana w różnych formach witamina C również stymuluje produkcję kolagenu, a także ma działanie przeciwrodnikowe. Dzięki jej zastosowaniu skóra ulega zagęszczeniu oraz rozjaśnieniu.
Jest to związek, który występuje w każdym żywym organizmie i zapewnia dobre nawilżenie. Ułatwia on wiązanie wody oraz tworzy film ochronny na powierzchni skóry.
Ten związek pełni bardzo ważną funkcję w organizmie, a mianowicie hamuje glikozylację białek oraz stymuluje odnowę zewnątrzkomórkowej macierzy. Zmarszczki zostają spłycone, a skóra rozjaśniona.
Łańcuchy aminokwasów tworzące peptydy są odpowiedzialne za regenerację skóry. Pomagają w procesie produkcji kolagenu i tworzenia naczyń krwionośnych.